1. Ana Sayfa
  2. Neler Yapılır?
  3. Alaçatı Delikli Koy

Alaçatı Delikli Koy

Alaçatı Delikli Koy
1

Son yıllarda turizmin markası haline gelen Alaçatı, birçok doğa güzelliğine ev sahipliği yapıyor. Yaz aylarının gelmesi ile milyonlarca kişinin akınına uğrayan Çeşme, misafirlerine eşsiz güzelliklerini sonuna kadar sunuyor. Butik evleri, taş sokakları ve en önemlisi dünyalar güzeli koyları ile her yıl milyonlarca kişinin denize girmek için ilk tercihi oluyor. Alaçatı Delikli Koy, Alaçatı ve Çeşme’nin en güzel kaçış noktalarından birisidir. 2010’lu yılların başına kadar gizli cennet olan bu koy, yavaş yavaş gün yüzüne çıkmaya başlamış durumda. Alaçatı Delikli Koy hakkında daha fazla bilgi edinmek için yazımızın devamını okumanızı isteriz.

Delikli Koy İsmi Nereden Gelmekte

Alaçatı Delikli Koy
Alaçatı Delikli Koy

Delikli Koy, bölgeye hakim bir tepe üzerinde yer almaktadır. Denize girdikten sonra koy üzerindeki tepeden bölgenin en güzel manzarasını izleme keyfine sahip olabilirsiniz. Denizin en güzel rengini görebileceğiniz bu tepe son zamanlarda ziyaretçi akınına uğramaktadır. Gelelim bu koy iminin nereden geldiğine; Oldukça güzel bir denize sahip olan bu koyda denizin dalgaları oldukça güçlü etkiye sahiptir. Yıllar içerisinde dalgaların vermiş olduğu güç kayaların aşınmasına neden olmaktadır. Bu da oldukça etkileyici manzaraların ortaya çıkmasını sağlamıştır. Kıyı ile denizin bütünleştiği bu koyda açılan delik, koyun bu isimle adlandırılmasına olanak sağlamıştır. Delikli Koy içerisinde yer alan kaya, koyu iki parçaya ayırmaktadır.

Delikli Koy’da Ne Yapılır?

Alaçatı Delikli Koy
Alaçatı Delikli Koy

Alaçatı ve Çeşme tatiliniz sırasında yapacak enteresan şeyler arıyor olabilirsiniz. Çakıl taşları ile donatılmış bu plaj içerisinde doyasıya güneşlenebilir, denizin tadını çıkarabilirsiniz. Ancak; buraya gelmeden önce biraz hazırlık yapmanız gerekmektedir. Mangalınızı, piknik çantanızı yanınıza almadan kesinlikle yola çıkmayınız. Akşam gün batımına doğru yapacağınız akşam yemeği ile beraber burada güzel bir gün tamamlayabilirsiniz.

Delikli Koy’a Nasıl Gidilir?

Delikli Koy’a gitmek isteyen kişiler, yolun büyük bir kısmını yayan yürümek durumundadır. Şu an için bu koya yapılmış toplum ulaşım araç yolu bulunmamaktadır. Alaçatı Port’dan Delikli Koy’a ortalama olarak 3,5 kilometre mesafe bulunmaktadır. Koyun girişine kadar yürüdükten sonra birkaç ufak tepe aşmak durumunda kalacaksınız. Alaçatı Otelleri yazımızda bölgeyi yakından keşfedebileceğiniz birçok otel bulunmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Alaçatı Ot Festivali 2020 başlıklı makalemizde Alaçatı ot festivali, Alaçatı Ot Festivali 2020 ve Alaçatı Ot Festivali Hakkında Bilgi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap