1. Ana Sayfa
  2. Alaçatı Gezilecek Yerler
  3. Alaçatı Gezilecek En Popüler Yerler

Alaçatı Gezilecek En Popüler Yerler

Alaçatı Gezilecek En Popüler Yerler

İzmir’in Çeşme ilçesinde yer alan küçük ve şirin bir tatil beldesidir Alaçatı. Son yıllarda oldukça merak edilen bu huzurlu belde kendine has bir belde olarak eski çağlardan beri Ege’nin incisi olarak tabir edilmektedir. Alaçatı, Çeşme’nin kalabalıklığının tersine biraz daha sakin kalmayı başarmıştır. Son zamanlarda rüzgar sörfü tutkunlarının gözde adresi olan bu belde şirin butik otelleriyle de turizm merkezi olarak yer alıyor. Alaçatı’ya gelip de meşhur yemeklerini yiyip gezilecek yerlerini gezip görmeden gitmek olmaz. Bu beldenin her yerini keşfetmeye hazırsanız işte mutlaka görmeniz gereken yerlerden..

1-Ayı Yorgi Koyu

Alaçatı’nın meşhur havasına nazaran alçakta korunmayı başarmış Ayi Yorgi koyu sert esen rüzgarlara adeta meydan okuyan ender koylardan. Birçok beach club’ın burada yer aldığı muhteşem koyun suyu da bölgedeki diğer koylardan farklı olarak oldukça sıcak. Akıllara durgunluk verecek cinsten görünüşe sahip suyu ve manzarasıyla hafif rüzgarlar eşliğinde uzanabilir ve kendinizi dinleyebilirsiniz. Cam mavisi rengindeki berrak suda yüzmenin tadını her zaman diliminde doyasıya tadabilirsiniz.

2- Alaçatı Yel Değirmenleri

Alaçatı’da neredeyse yılın tamamına yakınını rüzgarlı geçiren bir beldedir.. Bu yüzden beldenin çoğu yerinde uzanan kimi eski kimi yeni inşa edilmiş pek çok yel değirmeni görmeniz mümkündür. Tarihi yel değirmenleri döneminin büyük harikası olarak akıllarda kalırken, Alaçatı belediyesi tarafından bu inşaların restorasyon çalışmaları yapılmıştır. Alaçatı’nın simgelerinden tarihi Alaçatı yel değirmenlerini mutlaka görmelisiniz. Şimdilerde bu tarihi yapının bir kısmı restoran ve kafe olarak hizmete açılmış bulunmaktadır. Bu yel değirmenleri adeta Alaçatı’nın havasıyla bütünleşmiş ve gün batımını izlemeniz için muhteşem bir ortama olanak sağlamıştır. Eğer Alaçatı’ya düşerse 12 sütunlu yel değirmenlerini ya da tepede konumlanmış eski yel değirmenlerini gördüğünüzde kendinizi hayal dünyasında hissedebilirsiniz.

3- Delikli Koyu

Alaçatı’nın saklı cennetlerinden biri olarak bilinen Delikli koyu, masmavi deniziyle birlikte bembeyaz taşların yarattığı muhteşem manzara ve sakin atmosfer kesinlikle görülmeye değer. Eğer kendinizi dinlemek, düşünmek ve gün batımını bu muhteşem manzara eşliğinde yakalamak istiyorsanız sakin ve dalgasız Delikli koyunu ziyaret etmelisiniz. Tamamen doğal oluşumlu bu koy, kafa dinlemeniz için en ideal kaçış yerlerinden.

Bir önceki yazımız olan Alaçatıda Gezilecek Popüler Yerler başlıklı makalemizde Alaçatı, Alaçatı Gezilecek Görülecek Yerler ve Alaçatı Gezilecek Mekanlar hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap