İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Ne Yenir?
  3. Alaçatı Mutfağının En Özel Ürünleri

Alaçatı Mutfağının En Özel Ürünleri

Alaçatı Mutfağının En Özel Ürünleri

Turistik bir çekicilik faktöründen bahsedildiğinde mutlaka bunu oluşturan belli etmenler bulunur. Bu etmenler tarihi yön, doğal yapı, mutfak gibi belli başlı öğelerden oluşur. Alaçatı da doğal yapısı olduğu kadar mutfağı açısında da oldukça dikkat çeken bir yerdir. Ege mutfağından öğelerin çeşitli etmenler ile yoğrulduğu bir mutfak olan alaçatı mutfağı için damla sakızının önemi de azımsanmayacak kadar azdır. Komşusu olduğu Sakız Adası’nın etkisinden dolayı kahvesinden tatlılarına hatta reçellerine kadar uzanan bir alanda kullanımına rastlanır.

Kabak Çiçeği Dolması

Zeytinyağı kullanımı Ege kültüründe olmazsa olmazdır. Alaçatı’ya gittiğinizde yemek yemek için bir yere oturmanız halinde menüde gözünüze çarpacak ilk yemeklerden bir tanesi kabak çiçeği dolmasıdır. Görüntüsü kadar lezzetine de odaklanılmış bir yemek olması nedeniyle gurme sınıfı tarafından bile geçer not almış güzel lezzetlerden bir tanesidir. Yerel restoranlarda yerel halk tarafından yapılan yemek kendine özgü otlar ve karışımlar ile kabak çiçeğinin dolma gibi doldurulması temeline dayanan bir tariftir. Alaçatı’ya yolu düşenlerin mutlaka denemesi gereken bir tattır.

Alaçatı Reçelleri

Alaçatı denilince akla gelen lezzetlerden bir tanesi de doğal reçellerdir. Organik olacak şekilde elma suyundan veya damla sakızı esansından üretilen reçeller dünyanın her yerinden turiste hitap edecek şekilde geniş bir çeşitliliğe sahiptir. Cevizden başlayarak limona kadar uzanan genişlikte bir reçel ağından bahsedilebilir. Ek olarak damla sakızı sütü de reçellerin yanında ikram edilen bir başka lezzettir. Yapımı ve doğal yapısı midelerinize olduğu kadar zevklerinize de hitap edecektir.

Damla Sakızlı Tatlılar

Damla sakızını kullanmayı seven bir yapısı olan Alaçatı için kahvelerden başlayan ve tatlılara kadar uzanan bir genişlikte damla sakızından bahsetmek mümkündür. Damla sakızı yapılan tüm tatlıların içine eklenerek tariflendirilir. Alaçatı muhallebisi olarak kendine çoktan yer edinmiş bir lezzetten bahsetmek gerekir. Tatlılar arasında önemli bir yere sahiptir. Damla sakızı eklenen tatlı klasik muhallebilerden daha farklı bir damak lezzeti sunar. Ayrıca sokak aralarında kruvasan çeşitlerine de rastlanır. Reçeller ile sunulan kurvasanlar da oldukça dikkat çeken lezzetler arasında kendine yer edinmiştir.

Bir önceki yazımız olan Alaçatı'da En Güzel Restoranlar başlıklı makalemizde Alaçatı, Alaçatı'da En Güzel Restoranlar ve En Güzel Restoranlar hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap