1. Ana Sayfa
  2. Alaçatı Gezilecek Yerler
  3. Alaçatı Neyi İle Meşhur? Meşhur Alaçatı Yemekleri

Alaçatı Neyi İle Meşhur? Meşhur Alaçatı Yemekleri

Alaçatı Neyi İle Meşhur? Meşhur Alaçatı Yemekleri

Son yıllarda Ege’nin en çok ziyaret edilen bölgelerinden birisi olan Alaçatı, tatilci sayısını milyonların üzerine çıkarmayı başarmıştır. Masmavi denizi ile beraber tarihi evleri, tarihi sokakları, butik otelleri, eşsiz koyları ile beraber ülkemizde sörf yapımındaki en önemli yerlerden birisi olması, bölgeye olan ilginin artmasına neden olmuştur. Gece hayatı ile de oldukça hareketli olan Alaçatı, Ege’de tatil denilince akla ilk gelen bölgeler arasında yer alıyor. Bu yazımız içerisinde bölgeye gelen kişilere bir rehber olması açısından Alaçatı neyi ile meşhur sorularına yanıtlar vererek meşhur Alaçatı yemekleri ile ilgili bilgiler vermeye çalışacağız. Yazımızın sadece yemeklerden oluşacağını düşünmeyin. Bölgede bulunan meşhur yapı ve mimariler hakkında da bilgiler vermeye çalışacağız.

Yel Değirmenleri

Yel Değirmenleri

Alaçatı Yel Değirmenleri, 150 yıllık bir geçmişe sahip olup bölgenin simgelerinden birisi haline gelmiştir. Devlet tarafından koruma altına alınan yel değirmenlerinin neredeyse tamamı restorasyon ile modern hale gelmiş, bir kısmı kafe ve restoran olarak kullanılarak değerlendirilmiştir. Gün içerisinde kendinize gezmeye adayacaksanız ilk noktanız yel değirmenleri üzerine olmalıdır.

Tarihi Alaçatı Evleri

Tarihi Alaçatı Evleri

Alaçatı neyi ile meşhur diye sorulduğunda hemen hemen herkesin tarihi evleri öneri olarak gösterdiğini görebilirsiniz. Yüzlerce yıllık geçmişi bulunan tarihi evler, Alaçatı mimari kültürünün oluşmasına da katkı sağlamıştır. Dar sokaklar içerisinde kurulmuş olan tarihi evler, günümüzde yapılan yeni yapılara da ilham kaynağı olmuştur. Bölge içerisinde yer alan birçok butik otel, inşa aşamasında tarihi Alaçatı evlerine ait bloklar kullanılarak inşa edilmesinden dolayı mimarinin hala yaşatıldığını söyleyebiliriz.

Sakız Ağaçları

Sakız Ağaçları

Türkiye’de sadece Alaçatı bölgesinde yetişen Damla Sakız Ağaçları, koruma altına alınmalarından dolayı oldukça değerli hale gelmişlerdir. Toplamda 300 kadar olan Damla Sakız Ağaçları, Türkiye’nin ihtiyaçlarını karşılama konusunda yeterli olmaktadır. Türkiye’de sadece Alaçatı bölgesinde bulunan bu ağaçları bölgeye kadar gitmişken kesinlikle görmenizi tavsiye ederiz.

Alaçatı Kahvaltısı

Alaçatı Kahvaltısı

Alaçatı neyi ile meşhur sorusuna sadece yapı ve mimari ile yanıtlayacağımızı düşünüyorsanız olduka yanılıyorsunuz. Meşhur Alaçatı yemekleri ile beraber Ege mutfağını yakından tanıyabilir, eşsiz yemekler ile daha önce tatmadığınız lezzetlere şahit olabilirsiniz. Alaçatı bölgesindeki hemen hemen her noktada organik sebze ve meyvelerden hazırlanmış ürünlerden yiyebilirsiniz. Sadece Alaçatıya özgü birbirinden lezzetli doğal reçeller, bu bölgeden ayrılmamanız için size bir bahane dahi olabilmektedir.

Kabak Çiçeği Dolması

Kabak Çiçeği Dolması

Meşhur Alaçatı yemekleri arasında yer alan Kabak Çiçeği Dolması, sabahın erken saatlerinde toplanarak kahvaltı için hazırlanmaktadır. Bölgeye gelen her yerli ve yabancı turist tarafından kesinlikle denenmesi gereken bu lezzet, sadece Alaçatıya özgü bir lezzettir. Bu yazımızda standart lezzet olan Kumru gibi önerilerden uzak durarak tamamen Alaçatıya özgü lezzetler paylaşmaya çalışıyoruz.

Sakız Muhallebisi

Sakız Muhallebisi

Yukarıda Alaçatı neyi ile meşhur sorusuna Damla Sakız Ağaçları önerisinde bulunmuştuk. Damla Sakızının ülkemizdeki tek üretim yeri olan Alaçatı, sakın ve sakız ile bağlı olan ürünler konusunda da oldukça başarılı durumda. Daha önce herhangi bir yerde yemediğiniz lezzette damla sakızlı muhallebi yiyebilir, bu tür lezzetlerin neden Alaçatı ile anıldığını yakından anlayabilirsiniz. Damla sakızı, bölgede sadece muhallebi içerisinde kullanılmıyor. Aynı zamanda damla sakızından üretilme reçelli kurabiyeler de görebilirsiniz. Aynı zamanda sakızlı birçok farklı ürünün üretildiğini de görebilirsiniz.

Alaçatı bölgesi, Türkiye’deki en iyi, en renkli turizm noktalarından birisi olmasından dolayı bölge halkının güler yüzlü, misafirperver olduğunu görebilirsiniz. Birçok kişi bu bölgeye yaz sezonu içerisinde gelse de Alaçatı’nın yılın her mevsimi görülmeye değer bir yapıda olduğunu söyleyebiliriz. Kışın yapacağınız seyahatlerde Alaçatı’nın oldukça farklı bir yüzü ile karşılaşabilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Alaçatı'nın Farklı Yönü: Çeşme Gezilecek Yerler başlıklı makalemizde çeşme gezilecek yerler, çeşme plajları ve çeşmede nere gezilir hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap