1. Ana Sayfa
  2. Neler Yapılır?
  3. Alaçatı Ot Festivali 2020

Alaçatı Ot Festivali 2020

Alaçatı Ot Festivali 2020

İzmir’de, Çeşme’de bir gelenek haline gelen Alaçatı Ot Festivali 2020 yılı için de heyecanlı bir şekilde bekleniyor. Ege’nin kalbi olmaya başlayan Alaçatı, sürekli yükselmeye devam ediyor. İlk kez 2010 yılında düzenlenmeye başlayan Ot Festivali artık uluslararası bir üne sahip olmaya başlamıştır.  Bu festivalin amacı tamamen bölgenin tanıtımını, tarımını ön plana çıkarmaktır.

Alaçatı Ot Festivali 2020
Alaçatı Ot Festivali 2020

Dört mevsim ayrı bir güzelliğe sahip olan Alaçatı aynı zamanda tam bir tarım cennetidir. Bölgede tarımı yapılan yüzlerce çeşit ot birçok farklı alanda kullanılmaktadır. Alaçatı’da yetişen otları göstermek, bu otlardan yapılan lezzetleri göstermek adına yapılan bu festival oldukça renkli görüntülerin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Festival ile ilgili detaylar;

Alaçatı Ot Festivali Hakkında Bilgiler

İlk kez 2010 yılında 1 günlük yapılan festival hem bölgede halkı hem de Alaçatı’yı ziyarete gelen turistler tarafından oldukça benimsenmiştir. Daha sonra gelenek haline gelen Alaçatı Ot Festivali 2020 her yıl bahar ayında düzenlenmeye başlanmıştır. Alaçatı merkezde, hemen pazar yeri caminin oraya kurulan festival alanında Ege bölgesinde ot yetiştiriciliği yapan herkesin stand açabileceği yerler kurulur. Ortalama olarak 3 gün süren etkinlikler sırasında otlardan yapılan Ege yemekleri tanıtılırken bir yanda eğlence ve müzik dinletileri sunulmaktadır.

Alaçatı Ot Festivali 2020
Alaçatı Ot Festivali 2020

Sadece ot yemekleri üzerine kurulmuş bir festival gibi gösterilse de etkinliğin oldukça renkli ve deli dolu olduğunu görüyoruz. Festivalin ilk günü sergiler açılır, stant sahipleri misafirlerine yaptıkları otlardan ikram etmeye başlarlar. Bu esnada tüm çarşıda klasik müzik çalınarak ruhsal meditasyon sağlanır. İkinci gün ise eğlenceli yarışmalara başlanır. Dışarıdan gelen misafirler arasında yapılan yarışmada en iyi ot yemeği yapan belirlenir. Kazanana da ufak bir ödül dahi verilmektedir.

Yukarıda Alaçatı Ot Festivalinin her yıl bahar aylarında düzenlendiğini dile getirmiştik. 2020 Programı ise şu şekildedir; 5 Nisan 2020 tarihinde başlayacak olan festival 8 Nisan 2020 akşamı sona erecektir. Süpriz konserler ve etkinliklerle dolu olan program gerçekten bu bölgeye geldiğinize değecektir. Festival alanına ulaşmak için aşağıdaki harita bilgisini kullanabilirsiniz.

Alaçatı’ya geldiğinizde nerede konaklayacağım sorusu sizi korkutabilir. Bu eşsiz coğrafyada konaklayabileceğiniz yüzlerce otel bulunuyor. Alaçatı Otelleri bölümünden bütçenize uygun oteller bulabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Alaçatı'dan Ne Alınır? başlıklı makalemizde Alaçatı otel önerisi, Alaçatı Tatil Önerisi ve alaçatıdan ne alınır hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap