1. Ana Sayfa
  2. Alaçatı Gezilecek Yerler
  3. Alaçatı Pazarları Ve Hakkında Bilgiler
Trendlerdeki Yazı

Alaçatı Pazarları Ve Hakkında Bilgiler

Alaçatı Pazarları Ve Hakkında Bilgiler

Alaçatı kendi güzelliğinden dolayı ziyaretçileri hayrete ve görsel şölene davet ettiği gibi topraklarında yetiştirdiği otlar ve bitkiler sayesinde yine yerli ve yabancıların gönlünde taht kurmayı başarıyor. Birbirinden harika tatlar, meyve ve sebzesi ile sağlıklı yiyecek merkezi olan alaçatı yiyeceklerini halk ile buluşturuyor. Her hafta cumartesi günü kurulan alaçatı pazarı ziyaretçilerimizin ilgi odağı olmaktan vazgeçmiyor.

Alaçatı Pazarı Satıcıları

Alaçatı pazarından hemen hemen 2 bin tezgah kurulmaktadır. 2 bin tezgahlık açılan pazarda yaz ayların bitmesine yakın sadece giysi için açılan tezgahlarda azalma görüldüğü dikkat çekmiştir. Organik meyve ve sebzenin göbeği olan alaçatı pazarcılık sektörünün en iyileri arasında yer almaktadır. Pazarda açılan tezgahlar ya köylünün ekmek teknesi olmuştur, ya da emekli üreticilerin. sebze meyveleri ege otlarının tezgah süslemeye devam ettiği görülmektedir. Pazarda açılan balık tezgahlarında sadece alaçatı halkının değil çevre illerden gelen kişilerinde tezgahları kuruluyor. Kooperatif yöneticileri balıkçılığın büyük bir emek istediğini ve onlarca yıllık geleneğin en iyi şekilde devam ettiğini değerlendiriyor.

Alaçatı Tezgahları

Alaçatı turistlik bir belde olmasına rağmen pazarda fiyatlarını koruyor. Alaçatı halkının bahçelerinde yetiştirdiği organik meyve ve sebzeler tezgahlarda can almayı başarıyor. Alaçatı pazarından meyve sebzeden tutunda, üretilen kuru bakliyat, hazırlanan kuru yemiş, annelerin el emeği göz nuru olan dantel işlemeleri, hediyelik eşyalar ve elde örülmüş minik hatıralar en ön safhalarda bulunmaktadır. Pazar 30.000 metre karelik alanda ziyaretçilerle buluşuyor. Alaçatının vazgeçilmezi olan ege otların kokusu pazarın girişinde daha burnunuza kadar geliyor. Yerli ve yabancı turistlerin meyve sebze harici gözde ürünleri ise alaçatıya özel has olan otlar. Bazı turistler sırf bu otlardan alabilmek için pazarı ziyaret etmektedir. Pazarda bulunan bolca inci boncuk , renkli renkli bileklikler, halhallar, takıların parıltısı yüzlerce bayanın tezgahlara mest olmasını sağlıyor. Aradığınız her şeyin bu pazarda olması bir çok ziyaretçinin ilgi odağı olmasına neden oluyor abajurdan, biblolardan tutunda koltuk kırlentlerine kadar aradığınız her şeyi burada bulmak mümkün. Türkiye’nin ilk on pazar sıralamasına girmeyi başaran alaçatı yine ziyaretçilerin gönlünü mest etmeyi başarıyor.

Bir önceki yazımız olan Alaçatı Görülmesi Gereken Yerler başlıklı makalemizde Alaçatı, Alaçatı Görülmesi Gereken Yerler ve Alaçatı'da Görülmesi Gerekenler hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap