1. Ana Sayfa
  2. Alaçatı İlçe Rehberi
  3. Alaçatı Sokakları ve Yel Değirmeni

Alaçatı Sokakları ve Yel Değirmeni

Alaçatı Sokakları ve Yel Değirmeni
6

Alaçatı‘nın o tarihi dokusunu sokaklarda gezerken tadabilmek bambaşka bir şey. Sokaklar oldukça dar ve tarihi anlam ifadeleri içeren taşlarla yapılmış yerleşim alanları yani begonviller ve daha nicesi. Üstelik bu sokaklara da anlam katan ifadelerden bir tanesi de kendine has yel değirmeni. Aslında bu yel değirmeni kendini şu şekilde anlatmaktadır; Kaçıncı yüzyılda olsakta hiçbir zaman bölgenin tarihi dokusunun gitmeyeceğini, her zaman şirin bir kasaba olarak kalacağını ifade etmektedir. Üstelik her sokak duvarlarının rengarenk bitkilerle, çiçeklerle ve güllerle kaplı olduğunu göreceksiniz. Üstelik tüm gezginlerin ve turistlerin asla es geçmeyeceği fotoğraf karelerinde sürekli göreceğimiz Alaçatı sokaklarıdır.

Bildiğiniz üzere yel değirmenleri de çok eski zamanlardan beri rüzgar sayesinde enerji üretmektedir. Bir diğer açıklaması ise yel değirmeni demek kasaba havası, deniz havası demek. Alaçatı’nın da simgesinin tek yegane sebebi de budur aslında. Birde ismini yine buradan almış, birçok insanın ilgi ve beğenisini çekmiş Alaçatı yel değirmenleri parkı bulunmaktadır. Bu parkın özellikle akşamları çok güzel bir manzarası oluyor  üstelik yaz aylarında o kavurucu sıcaklar da insanı rahatlatan bir esintisi var. İnsanlar bu parkın çay, çekirdek ve sohbet için eşsiz bir yer olduğunu dile getirir 🙂

Kısaca bu makalemizin sonuca gelmek gerekirse, mutlaka ama mutlaka Alaçatı’ya gitmelisiniz. İlk olarak o dar ve tarihi içine hapsetmiş sokaklar da birer fotoğraf çekinip, story atmalısınız. Daha sonra yukarıda bahsetmiş olduğumuz yel değirmenleri parkında da gereken eylemi gerçekleştirmelisiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Alaçatı'ya Gidecekler İçin Faydalı Bilgiler başlıklı makalemizde Alaçatı, Alaçatı'ya Gidecekler İçin Faydalı Bilgiler ve Alaçatı'ya Gideceklere Bilgiler hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorumlar (6)

  1. Gidip o sokaklar da gezmediyseniz çok şey kaçırdınız demektir.

  2. Renkli renkli sokakları gerçekten harika. Herkesin gidip görmesi gereken yer.

  3. Harika bilgiler için teşekkür ederiz.

  4. Yel değirmeninin bulunduğu yer çok serin oluyor. Sıcaktan bunalanlar mutlaka uğrasınlar 🙂

  5. Cumhuriyet sokakları daha da güzel anlatılmazdı zaten

  6. Sokakları bambaşka güzel, her yer Atatürk kokuyor resmen.