İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Alaçatı Tarihçesi
 3. Alaçatı Tarihçesi ve Hakkında Detaylı Bilgi
Trendlerdeki Yazı

Alaçatı Tarihçesi ve Hakkında Detaylı Bilgi

Alaçatı Tarihçesi ve Hakkında Detaylı Bilgi
2

Egenin nezih ve popüler bir beldesi olan Alaçatı en çok merak eşilen yerler arasındadır. En çok Alaçatı Tarihçesi ve Hakkında Detaylı Bilgi almak istenilmektedir. Nezih ve popüler bir tatil beldesi olan Alaçatı Arkaik dönemlere kadar uzanmaktadır.

Alaçatı’nın Tarihi

Anadolu tarihinde İonya olarak bilinen İzmir ilinin güneyin başlayarak Menderes Irmağına kadar uzanan bölgenin tam merkezine Alaçatı bulunmaktadır. Eski antik çağlarda ismine Agrilia denilmektedir. Tarihinde ilk kırılma notasını Osmanlı zamanında yaşamıştır. Osmanlı zamanında ‘Süvari’ yada ‘Piyade’ olarak bilinen Alaçatı bölgeye aynı dönemde gelerek yerleşen Alaçatı aşireti ile anılmaya başlanmıştır. 17. yüzyılında dönemin sadrazamı bataklık olan güney bölgelerini ıslah edilmesini istemiştir. 1830 yıllarda bölgede yaşamakta olan Hacı Memiş ağa sakız adasında bulunan Rumları yerleşmeleri için Alaçatı’ya çağırmıştır. Bölgede bulunan bataklığı kurutmak için Alaçatı limanı istikametine bir kanal açılmıştır. Bu kanal zamanla gemilerin yanaşmakta kullandığı bir limana haline gelmiştir. Yapılana bu kanalda işçi olarak çalışmaya gelen Rumlara bölgede buluna Türk toprak sahipleri tarlaların bakımını ve imarını yapmaları için vermişlerdir. Bu sayede denizden bir kaç kilometre içeriye bir köy kurulmuştur. Günümüzde tek tek restore edilen göz alıcı Alaçatı taş evlerinin çoğunluğu 1850 ile 1890 yılları arasına inşa edilmişlerdir.

Alaçatı’nın Gelişmesi

Alaçatı’ya yerleşerek Türk tarla sahiplerinden verimli toprakları kiralayan Rumlar Alaçatı’da bağcılığı geliştirmişlerdir. Rumların maddi olanakları geliştikçe ekim için kullanmakta oldukları tarlaları satın almaya başladılar ve bu sayede Alaçatı’nın ticaret hayatı hareketlendi. Bu zamanlarda Rumların nüfusu 12.000’e kadar ulaşmıştır. 1912 yılında Balkan savaşının çıkması üzerine buradan kaçanların ülkemize göç etmeleri ile birlikte Rumlarda göç etmeye başlamıştır. 1923 yılının Ocak ayında imzalanan ‘ mübadele antlaşması’ ile Türkiye’ye yerleşen Ortodoks Rumlar Yunanistan geri gönderildi.

Alaçatı’nın Geçim Kaynağı ve İsmim Verilmesi

19 Yüzyılın sonunda şarabı ve bağları ile ünlenen bölgenin geçim kaynağı nüfusun aratarak değişmesi ile kavun yetiştiriciliği, tütün ekimi ve hayvancılık olarak değişmiştir. Beldenin Alaçatı’dan gelen ismi Rumlar tarafından Alatzada olarak kullanılırken sonraları ise Alaçatı halini almıştır.

Bir önceki yazımız olan Alaçatanın Geniş Tarihçesi başlıklı makalemizde Alaçatı, Alaçatı tarihçeşi ve Alaçatı tarihi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorumlar (12)

 1. Hiçbir yerde bulamadığımız bilgiler burada var emeğinize sağlık

 2. O kadar araştırma yaptım kitaplarda ama derine kadar konuyu ele almışsınız gerçekten.

 3. Süperrr 🙂

 4. Altzada’dan Alaçatı olması. Eski ismi de çok güzelmiş.

 5. Keşke Rumlar Yunanistan’a geri gönderilmeselermiş.

 6. Yıllar geçtikçe günden güne güzelleşmesi..

 7. Beldeden ilçeye kadar çıkması yakında il olması ümidiyle..

 8. Kavun ve Tütün yetiştirildiğini ilk defa duyuyorum sayenizde

 9. Rumların yaşadığı yer kötü olur mu hiç? Tamamen tarih kokuyor Alaçatı

 10. Çok faydalı bir yazı çok teşekkür ederim 🙂

 11. Tez ödevim için birebir kaynak sağladınız çok teşekkür ederim.

 12. Proje ödevim için aydınlatıcı oldu baya