1. Ana Sayfa
  2. Ne Yenir?
  3. Alaçatı’da Ne Yenir Ne İçilir?

Alaçatı’da Ne Yenir Ne İçilir?

Alaçatı’da Ne Yenir Ne İçilir?

Alaçatı yazın olduğu kadar, kışın da ziyaretçi akınına uğruyor. Rengârenk sokakları, salaş mekânları ve nefis havası ile büyüleyen Alaçatı, Akdeniz mutfağının da kalbini tutuyor. Tabi sakızlı şarapları ve tatlılarını da es geçmek olmaz. Hele bir de kumrusu var ki tadını damakta bırakıyor. İşte Alaçatı’da ne yenir ne içilir? Sorusunun yanıtı.

Sakızlı Muhallebi

Üzerine fındık da istemeyi unutmayın. Alaçatı’nın damla sakızı belki de en çok tatlılara yakışıyor. Nefis kokusu ve hafif tadıyla belki de yiyeceğiniz en güzel muhallebi bu olacak. Üstelik girdiğiniz hemen her mekânda muhakkak bir sakızlı muhallebi menüsü bulabilirsiniz. Farklı aromalar ile zenginleştirilmiş ya da sade güzelliği ile baş başa bırakılmış bu muhallebiler, belki de burada unutamayacağınız ayrıntılardan biri olacak.

Deniz Mahsulleri

Alaçatı’nın hangi mekânına giderseniz gidin değişmeyen şeylerden biri sımsıcak insanlar ve leziz deniz mahsulleridir. Ahtapottan karidese, levrekten deniz börülcesine kadar ne ararsanız Alaçatı’daki mekânlarda bulabilirsiniz. Üstelik en leziz, en taze halleriyle. Bu mekânlara deniz mahsulleri aynı gün geliyor ve yine aynı gün tükeniyor. Hatta camekânlı dolaplardan yemek istediğiniz ıstakozu, karidesi ya da yengeci siz de seçebilirsiniz. Alaçatı’da deniz mahsullerinin sunumu da çoğu zaman mekâna has yapılıyor. Kimi salaş bir sofra kurup sizi evinizdeymişsiniz gibi hissettirir, kimi de en lüks restoranda olduğunuzu size bir kez daha hatırlatır. Üstelik sütte balık ve midye dolma gibi seçkin lezzetlerini de tatmadan dönmeyin.

Alaçatı Şarapları

Gül şarabı mı isterdiniz sakız şarabı mı? Ya da mükemmel aroması ile sıcak şarap mı? Alaçatı belki de Ege bölgesinin şarap gurmesi olabilir. Zaten her sokağında hediyelik şarap alabileceğiniz onlarca nokta ile karşılaşabilirsiniz. En leziz pizzaların yapıldığı dükkânlarda da şarap menüsü bulabilirsiniz, en lüks restoranlarda da. Kısacası Alaçatı şarap kültürünün hakkını veren nadir beldelerden biri. Üstelik sıcak şarabını özellikle kış aylarında denemeden dönmemelisiniz. Tarçın ve limonla zenginleştirilen bu şarap adeta iksir niyetine tüketiliyor. Sevdikleriniz ile sıcacık sohbetlerinize çok iyi gelecek.

Bir önceki yazımız olan Alaçatı Mutfağının En Özel Ürünleri başlıklı makalemizde Alaçatı, Alaçatı Mutfağı ve Alaçatı Mutfağında Neler Var? hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap