1. Ana Sayfa
  2. Ne Yenir?
  3. Alaçatı’da Neler Yenir?
Trendlerdeki Yazı

Alaçatı’da Neler Yenir?

Alaçatı’da Neler Yenir?

Ege ve Akdeniz mutfağınızı en iyi tadabileceğiniz en güzel kafe ve restoranlara Alaçatı’da ulaşabilirsiniz. Restoranlarının önce dekorasyonları ile daha sonra ise nefis yemekleriyle küçük bir yer olmasına rağmen Alaçatı sizi etkilemeyi başaracaktır. İlk önce yöresel ekmek ve kekikli, pul biberli zeytinyağı ve yörenin mezeleri ile nefis bir yemeğe başlangıç yapmanızı tavsiye ederiz.

Ege Mutfağının Otlu Ve Zeytinyağlı Mezeleri Özellikle Denenmesi Tavsiye Edilmektedir

Ot çeşitleri konusunda hiç çekinmeden rastgele deneme yapabilirsiniz. Kimisini şöyle bir duyduğunuz, kimisini de bu da mı yeniliyormuş diye şaşıracağınız birçok çeşit: cibes, şevketi bostan, hardal otu, ısırgan ve daha niceleri…  Pişman olma ihtimaliniz kesinlikle yoktur. Bu işin bir de köy kahvaltısı kısmı var ki… Alaçatı’da kalacağınız butik oteller size dalından koparılmış domates, doğal zeytin, yumurta ile hem gözü hem mideyi doyuran kahvaltı sunacaktır. Böylesi bir kahvaltıyı es geçmeyeceksinizdir. Bu sayede güne diğer insanlardan daha avantajlı başlarsınız. Dünyada yalnızca bu yörede yetişen ve dalında olgunlaşan hurma zeytinini de tatmanızı tavsiye ederiz. Ev yapımı çeşit çeşit reçeli ise denemeden geçmeyin.
 Çeşit çeşit peynirler, domates biberli lor, zeytinler, leziz bir zeytin
yağı… Enginar, limon ve bu yörede yetişen bir turunç çeşidi olan kumkuat reçeli…

Reçeller, Zeytinler, Peynirler Hepsi Birbirinden Şahane

Daha sonra kendine özgü lezzeti ile zeytinyağlı yemeklerinden tatmalısınız. Kırmızı et veya balıkta yiyebilirsiniz. Egeye gidip şöyle balıklı,mezeli mükellef bir sofra donatmamak olmaz tabii. Çeşmede balıklardan; kırmızı barbun ve deniz levreği onlara alternatif çipura, levrek, ahtapot ve midyeyi deneyebilirsiniz. Çeşmeye özel incir reçeliyle sunulan şeker işi, kuru sıkma, kaz budu, bademli süt ve ızgara sandviçi de tatmalısınız. Bunun yanında yöre kavunları da denemeyi unutmayın. Ayrıca İzmir denilince akla gelen “Kumru” yenmesi gerekenlerden. Ayrıca Arnavut ciğeri, İzmir kumrusu, Boşnak böreği, Şirince böreği, İzmir köfte, kabak çiçeği dolması, favali enginar, patlıcan böreği Alaçatı’da mutlaka tatmanız gereken lezzetlerdendir. Sakızlı dondurma, sakızlı muhallebi, sakızlı Türk kahvesi gibi bilimumu sakızlı tatları denemek için doğru yer ağacının yetiştiği nadir bölgelerden olan burasıdır. Bir de et yemeği olarak küşneme genelde menülerde yer alıyor. Yemeğin sonunda ise kesinlikle sakızlı Türk Kahvesi içmekten kendinizi alamayacaksınız. Tatlı yemek isterseniz de sakızlı muhallebi, limonlu mereng, lokma tatlısı, gerdan tatlısı, bademli kurabiyeler ve çok daha fazlası sizleri bekliyor. Serinlemek istediğinizde ise asitli ve şeker yükü içecekler yerine Alaçatı’nın lavantalı limonatasını denemenizi tavsiye ediyoruz. Akşam yemeği öncesi gitmek istediğiniz restoran veya meyhaneyi mutlaka aramanızı ve yer ayırt etmenizi tavsiye ederiz. Zira Alaçatı’da mekânlar küçük talepler ise çok fazladır. Alaçatı’da tüketeceğiniz besinler hem midenize zarar vermeyecek hem de kendinizi özel hissetmenize neden olacaktır.

Yorum Yap