1. Ana Sayfa
  2. Neler Yapılır?
  3. Alaçatı’da Yapılacak Sporlar

Alaçatı’da Yapılacak Sporlar

Alaçatı’da Yapılacak Sporlar

Alaçatı’da yapılacak sporlar arasında pırıl pırıl denizi ve kıyı boyunca uzanan sahili ile su sporları oldukça popülerdir. Yaz boyunca tatilcilere hitap eden su sporları genel olarak deniz sporları olarak da bilinmektedir. Yapılan deniz sporları pek çok eğitim merkezi tarafından desteklenmekte ve her yaş için uzman eğitmenler tarafından gerekli eğitimler verilerek, bireylerin daha bilinçli spor yapması sağlanmaktadır. Bu açıdan Alaçatı bölgesinde en sık yapılan sporlar arasında kiteboard, jetski, yatçılık, su kayağı ve dalma eğitimleri bulunmaktadır. Özellikle yaz mevsiminde sahil boyunca su kayağı eğitmenleri ve sporcuları bu bölgede aktif olarak bulunmaktadır. Ayrıca, windsurf ve wakeboard su sporları için de denizin daha sakin bölgelerinde eğitim almak isteyenlere özel eğitimler verilmektedir.

Alaçatı’da Sörf Sporu

Alaçatı’da her yıl düzenlenen sörf sporlarına özgü fuar farklı şehirlerden her yıl binlerce sörfçüyü ağırlamaktadır. Alaçatı bölgesinde sıklıkla yapılan su ve rüzgar sörfü bölgenin en çok tercih edilen sporlarından birisidir. Özel eğitimlerle birlikte yapılan sörf sporu özellikle küçük yaştaki çocuklar tarafından büyük rağbet görmektedir. Yaşa uygun olarak verilen sörf spor eğitimleri Alaçatı’nın pek çok sahil bölgesinde verilmektedir. Eğitimlerin ve sörf sporunu yapan kişilerin bu bölgede yoğun olması sörf sporunun bu bölgede gelişim göstermesini sağlamıştır.

Kum Üzerinde Spor

Alaçatı her ne kadar denizi ve su sporları ile ön plana çıkan bir tatil bölgesi olsa da sahil bölgesinde özellikle yaz dönemlerinde yapılan sporlar da oldukça popüler hale gelmiştir. Yaz döneminde pek çok turistinde rağbet gösterdiği sahil voleybolu özel kum sahalarda oynanmaktadır. Eğitimcilerin ve hakemlerin bulunduğu sahil voleybolunda eğitimcilerle birlikte voleybol oynamanın tadına varabilirsiniz.

Kum futbolu ise sahil kenarında kumların üzerinde dayanıklı ve hafif futbol topları ile oynanan bir oyundur. Su sporlarını tercih etmeyen kişiler sahil bölgesinde istedikleri gibi voleybol ya da kum futbolu gibi sporlara da yönelebilirler. Gün içerisinde yerli ve yabancı turistler hem keyifli vakit geçirmek hem de spor yapmak için masmavi deniz ile buluşan sahil bölgesinde farklı Alaçatı aktivitelerini değerlendirebilirler.

Bir önceki yazımız olan Geleneksel Alaçatı Festivalleri Nelerdir? başlıklı makalemizde Alaçatı, Alaçatı Festivalleri ve Alaçatı Festivalleri Nelerdir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap