İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Neler Yapılır?
  3. Alaçatı’dan Ne Alınır?

Alaçatı’dan Ne Alınır?

Alaçatı’dan Ne Alınır?

Alaçatı, bilindiği üzere son yıllarda ülkemizin en gözde tatil ve turizm noktalarından birisi haline gelmeye başladı. Yerli turistler kadar her yıl binlerce yabancı turistin Alaçatı için söylenenleri teyit etmek amacı ile bölgeye geldiğini görüyoruz. Ege bölgesinin oldukça nadide bir beldesi olan Alaçatı, Türkiye’nin Avrupa’ya açılan kapısı olarak gösterilmektedir. Dar ama bir o kadar güzel Arnavut kaldırılmaları, butik otelleri ve dillere destan olan rüzgarları ile birçok açıdan farklılık arayan kişilere ev sahipliği yapıyor. Daha önce hazırladığımız yazılar içerisinde Alaçatı Otelleri hakkında oldukça fazla bilgi vermeye çalıştık. Her bütçeye, her tarza, her ekonomik bütçeye uygun oteller hakkında verdiğimiz bilgiler birçok kişiye katkı sağlamıştır. Alaçatı bölgesini ziyaret eden fakat eli boş dönmek isemeyen kişilere de bu yazımız içerisinde Alaçatı’dan Ne Alınır sorularına yanıt vermek istiyoruz.

Alaçatı Köy Pazarı

Alaçatı Köy Pazarı

Hangi mevsim olursa olsun Alaçatı’dan Ne Alınır sorusunun ilk adresi belde içerisinde bulunan köy pazarı içerisindedir. Her hafta Cumartesi günü kurulan pazar, bölgede bulunan tüm insanları bir araya getirerek keyifli bir alışveriş ortamının oluşmasını sağlar. Özellikle turistlere karşı oldukça güler yüzlü olan bölge halkı, sohbet etmekten oldukça fazlası ile mutlu olurlar. Tamamen bölgeye özgü doğal, organik sebze ve meyve ve otların sergilendiği tezgahlardan keyfinize özgü alışverişlerde bulunabilirsiniz. Bölgeye özgü birçok farklı ot çeşidinin bulunduğunu ve bu otlar üzerinden mükemmel lezzetlerin yakalandığını bilmelisiniz. Bu bağlamda Alaçatı Ot Festivali dahi düzenlenmekte olup bölgede yetiştirilen otlar her yıl festival havası ile turistlere sunulmaktadır. Tatil dönüşü muhakkak köy pazarına uğrayarak bölgeye özgü sebze, meyve ve otlardan alarak çevrenizde bulunan kişilere ikram edebilirsiniz.

Antika Pazarı

Antika Pazarı

Alaçatı’dan Ne Alınır sorusu için önünüzde bulunan tercih sayısının oldukça fazla olduğunu görebilirsiniz. Beldenin tam orta noktasında bulunan Pazar Yeri Camii çevresinde her hafta Cumartesi ve Pazar günleri Antika Pazarı kurulmaktadır. Kurulan bu pazar, Türkiye’nin ilk Antika pazarlarından biri kurulmaktadır. Anadolu başta olmak üzere Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden gelen birçok kişi, ellerinde bulunan antikaları bu pazar içerisinde satışa sunmaktadır. Eski eşya ve nesnelere olan düşkünlüğünüz var ise çocukluğunuzu hatırlatacak ürünlerden satın alarak evinize dönebilirsiniz. Bu pazar, sevdiklerinize hediye almak için uğramanız gereken yerler arasında ilk sırada yer alabilecek potansiyeldedir.

Alaçatı Sokakları

Alaçatı Sokakları

Alaçatı sokakları ziyaretçiler için her zaman süprizlerle doludur. Sayısız dükkanlar içerisinde size hitap edecek binbir çeşidin bulunduğunu göreceksiniz. Resim, heykel, özgün takıların yer aldığı dükkanlar arasında kaybolabilir, yöreye ait özel seramik üretimlerinden hediyelik eşya alabilirsiniz. Bildiğiniz üzere Ege bölgesi doğal, gerçek zeytinyağları ile meşhurdur. Alaçatı sokakları içerisinde birçok farklı lokasyonlarda gerçek zeytin ve zeytinyağı ürünlerinden satın alabilir, market ürünlerinden uzun bir süre uzak durabilirsiniz. Gündüz farklı ürünlerin listelendiği Alaçatı sokakları, gece ise ayrı bir havaya bürünmektedir.

Alaçatı’dan Ne Alınır soruları için akşamları kesinlikle çarşıya inmenizi öneririz. Alaçatı sokakları içerisinde bölgenin maharetli kişilerin ellerinden çıkan takı ürünlerinden seçimler yaparak sevdiklerinize güzel bir hediye sepeti hazırlayabilirsiniz. Alaçatı tezgahları, akla gelebilecek her alanda dekorasyon, takı ve gıda ürünleri sunmaktadır. Hediyelik eşya konusunda doğrudan sizlere almanız gereken bir ürün tavsiyesinde elbette bulunamayız. Fakat; çevrenizde bulunan her insanın doğal yapısına uygun hediyelik seçenekler bulabileceğinizi söyleyebiliriz. Hediyelik eşya konusundaki sıkıntılarınızı çözdü isek sizlere ekstre olarak Alaçatı’da Gezilecek Yerler hakkında da bilgiler vermek istiyoruz. Bölge ile ilgili tüm konularda bizlere yorum bölümü üzerinden ulaşabilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Alaçatı Festivalleri: Alaçatı Ot Festivali 2019 başlıklı makalemizde Alaçatı festival, Alaçatı ot festivali ve Alaçatı ot festivali 2019 hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap