İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Ne Yenir?
  3. Alaçatı’nın En Ünlü Ürünleri
Trendlerdeki Yazı

Alaçatı’nın En Ünlü Ürünleri

Alaçatı’nın En Ünlü Ürünleri

Ege bölgesinin en meşhur tatil beldelerinden olan Alaçatı doğal güzellikleri, turizm yerleri, doğal ürünleri, butik otelleri ile ünlüdür. İzmir’in Çeşme ilçesine bağlıdır. Her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin uğrak yeridir. Alaçatı’nın ünlü ürünleri yemekten doğal yaşama kadar çok çeşitlidir.

Alaçatı’da Ne Yenir?

Alaçatı doğal güzellikleri kadar doğal ürünleri ile de meşhurdur. Kabak çiçeği dolması mutlaka tatmanız gereken bir lezzettir. Kabak çiçeği sabah erkenden toplanır ve hemen doldurulur. Doldurulmayan kabak çiçekleri hemen kapanır. Tatmanız gereken diğer bir lezzet ise damla sakızlı muhallebi ve damla sakızından yapılan tatlı çeşitleridir. Damla sakızı ülkemizde sadece Alaçatı’da üretilir. O yüzden Alaçatı’da damla sakızından yapılmış birçok ürün bulmanız mümkündür. Alaçatı kahvaltısı dillere destan bir kahvaltıdır. Eğe’nin meşhur reçelleri, organik ürünleri, köy peyniri, köy tereyağı ve enfes köy yumurtası ile mutlaka denemelisiniz. Kumru yemeniz gereken bir lezzettir. Özel kumru ekmeği arasına salam, sucuk, peynir ile servis edilir. Peynir yarı eritilmiş, ekmek çıtır çıtır servis edilir. Kömür ateşinde yapılır ve yemeye doyamazsınız.

Sakız Ağacı

Alaçatı’nın en meşhur ürünü diyebiliriz. Beldede bulunan yaşlı sakız ağaçları koruma altına alınmıştır. Damla sakızı alabilir ve damla sakızlı yemekleri tadabilirsiniz. Hemen hemen her restoranda damla sakızlı ürünlere rastlamak mümkündür. Sevdiklerinize hediye olarak alabilir ve onları mutlu edebilirsiniz.

Doğal Güzellikleri

Alaçatı turizm merkezi olan bir yerdir. Dar sokakların kenarlarına kurulan Alaçatı evleri dünyaca ünlüdür ve birçok inşaat firmasına da mimari dokusundan dolayı örnek olmaktadır. Alaçatı’da yapılan yeni binalar bu evler örnek alınarak inşa edilir. Taş evler Alaçatı’ya özel bir görünüm ve estetik kazandırır. Alaçatı’nın simgesi konumunda olan yel değirmenleri yaklaşık 150 yıl önce kurulmuştur. Tamamı koruma altında alınmıştır, ancak bazı yel değirmenleri restore edilerek kafe ve restoran olarak kullanıma sunulmuştur. Yaşayan yerli halkı oldukça cana yakın ve güler yüzlüdür. Havası insanı bunaltmaz. Eşsiz denizinde sörf yapabilirsiniz. Talep bu kadar çok olunca sörf okulları açılarak talep karşılanmaya çalışılmıştır. Hiç bir şey yapmasanız bile doğal güzelliklerini görmek ve gezmek size iyi gelecektir.

Bir önceki yazımız olan Alaçatı'da Neler Yenir? başlıklı makalemizde Alaçatı, Alaçatı Ne Yenir? ve Alaçatı Yenilecek Şeyler hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap