1. Ana Sayfa
  2. Alaçatı Gezilecek Yerler
  3. Alaçatı’nın Farklı Yönü: Çeşme Gezilecek Yerler

Alaçatı’nın Farklı Yönü: Çeşme Gezilecek Yerler

Alaçatı’nın Farklı Yönü: Çeşme Gezilecek Yerler
1

Alaçatı tatilini uzun tutan kişiler, genellikle Ege bölgesini baştan sona keşfetmek ister. Diğer bölgelere oranla Ege bölgesinin kendisine özgü doğa harikaları, doğal lezzetleri ve farklı eğlence yapısının bulunması, bu bölgeye olan ilginin giderek artmasına neden olmakta. Alaçatı Görülmesi Gereken Yerler üzerine hazırladığımız yazı içerisinde Alaçatı bölgesi için detaylı bir gezi rehberi hazırlamıştık. Bu yazımız içerisinde ise Çeşme Gezilecek Yerler hakkında sizlere bazı bilgiler vererek tatil planı oluşturmanıza katkı sağlayacağız.

Çeşme Kalesi

Çeşme Kalesi

Osmanlı döneminde inşa edilen bu yapı, 2.Bayezid‘in tahta oturduğu yıl olan 1508 yılında inşa edilmiştir. İlçe merkezinin tam orta noktasında yer alan bu kale, Osmanlı mimarisi hakkında bizlere muazzam bilgiler sunuyor. 1965 yılında kalenin iç avlusu içerisinde inşa edilen Çeşme müzesi içerisine Topkapı Sarayından getirtilen bazı silahlar sergileniyor. Aynı zamanda Çeşme içerisine bulunan antik kentlerden elde edilen tarihi eserler de bu müzede yer alıyor. Alaçatı’dan çıkıp farklı noktalar arayan birisi iseniz sizlere ilk olarak Çeşme kalesini ziyaret etmenizi öneririz.

Altınkum Plajı

Altınkum Plajı

Alaçatı’ya 20km, Çeşme şehir merkezine 10 km olan Altınkum plajı, Çeşme Gezilecek Yerler listemizin ikinci sırasında yer alıyor. 500 metre uzunluğunda oldukça temiz bir alana sahip olan bu plaj, sizlere deniz keyfini oldukça iyi bir şekilde sunuyor. Plaj içerisinde yer alan beach cluplar, yiyecek ve içecek konusunda oldukça başarılılardır. Plaja ismini veren etmen ise kumların birebir altın rengine benzemesinden kaynaklanmaktadır. Bu plajın tercih edilmesindeki asıl etmen ise; yılın hemen hemen her dönemi sakin bir denize sahip olup dalgasız olmasından dolayı tercih edilmektedir. Bölge içerisindeki en soğuk su da Altınkum plajı içerisinde yer almaktadır.

Erythrai Antik Kenti

Erythrai Antik Kenti

Çeşme Gezilecek Yerler içerisinde tarihi noktaların da bulunduğunu bilmeniz gerekiyor. Erythrai Antik Kenti, Çeşme’nin 26 km uzaklığında yer alan Ildırı Köyü içerisinde yer alıyor. 1963 yılında yapılan kazı çalışmalarında ortaya çıkan antik kent, günümüzde oldukça fazla ziyaretçiye sahip durumda. Antik kent içerisinden çıkan tarihi kalıntılar, yukarıda da belirttiğimiz üzere Çeşme kalesi içerisinde yer alan müzede sergileniyor. Gününüzün en azından 30 dk ya da 1 saatlik bölümünü bu bölgeye yapacağınız seyahat ile değerlendirebilirsiniz.

Ilıca Plajı

Ilıca Plajı

Çeşme’nin en popüler plajlarından birisi olan Ilıca, doğal su kaynaklarından beslendiği için sonbahar aylarına kadar girilebilen bir denize sahip durumda. Doğal kaynaklar sayesinde mineralli bir suya sahip olan Ilıca, deniz turizmi ile beraber şifa arayan kişilerin de dertlerine derman olabilmekte. 3 kilometre uzunluğuna sahip olan Ilıca Plajı, doğallığını koruduğundan dolayı aynı zamanda da sörfçüler tarafından da sıklıkla tercih ediliyor. Sörf yapmaya oldukça uygun olan bu plaj, derinliğini oldukça uzun bir noktaya kadar koruyabildiğinden dolayı ailecek en iyi tatil yapılacak yerler arasında yer alıyor.

Aya Yorgi Koyu

Aya Yorgi Koyu

Çeşme Gezilecek Yerler içerisinde yoğunlukla plajların yer aldığını görebilirsiniz. Çeşme plajları içerisinde görünümü ile herkesi kendisine aşık eden Aya Yorgi Koyu, Çeşme merkezine sadece 1 km uzaklıktadır. Alaçatı’ya da oldukça yakın olan bu koy, sıklıkla günübirlik tatilciler tarafından da tercih ediliyor. Masmavi denizin sessiz ve sakin bir şekilde kalabildiği bu koy, deni keyfi yaşama konusunda sizlere mükemmel bir seçenek sunuyor. Gündüzleri akşama kadar bölgede denize giren tatilciler, akşamları ise beach cluplar içerisinde sabaha kadar DJ performansları eşliğinde iyi bir şekilde eğlenebiliyor. Gündüz ve gece eğlencesinin bir arada bulunduğu bu koya en azından ziyaret amacı ile de gezmeyi deneyiniz.

Bir önceki yazımız olan Alaçatı'da En Güzel Beach Clup'lar başlıklı makalemizde Alaçatı, Alaçatı'da En Güzel Beach Clup'lar ve En Güzel Beach Clup'lar hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Çeşme bambaşka ama bambaşka bir yer 🙂