1. Ana Sayfa
  2. Tatil Önerileri
  3. Alaçatı’ya Ne Zaman Gidilir?

Alaçatı’ya Ne Zaman Gidilir?

Alaçatı’ya Ne Zaman Gidilir?
1

Tatil ve dokunulmamış bir ortam kavramları yanyana getirildiğinde akıllara gelen ilk yerlerden bir tanesi kesinlikle Alaçatı’dır. Alaçatı İzmir’in Çeşme ilçesine bağlı bir yerdir. Mavi ve beyaz değirmenleri ile henüz yollara düşmüşken bile sizi büyülemeye başlayan bir konumdadır. Dokunulmamış ve doğal hali ile korunmaya çalışılmış yapısı yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken etmenlerden bir tanesidir. Sayılabilecek sayısız çekicilik faktörüne eğlence hayatı, yemekleri ve festivalleri de eklenmelidir. Alaçatı her mevsim gidilecek güzellikte bir yer olmasına karşın genellikle yaz aylarında ve bahar mevsiminde daha çok tercih edilir. Alaçatı’ya ne zaman gidilir? Sorusunun cevabı ise oldukça zordur.

Alaçatı’nın Mevsimi

Alaçatı nisan ayından itibaren baharın gelmesiyle her sene yeniden hayat belirtileri içinde kendine gelen bir yerdir. Sokaklarında yürürken sabun kokularını koklamak, reçel tadına bakmak ve dondurma yemek istediğinizde ise hazirandan itibaren Alaçatı sizin için daha uygun olacaktır. Mahalle aralarında her biri tabloya benzeyen sokaklarda kalabalık eşliğinde yürümek ve kaybolmak için yaz mevsimleri uygundur. Damla sakızı eşliğinde kahvenin tadını alabileceğiniz mekânların çoğu da yine bu mevsimde daha aktiftir. Ayrıca barlar sokağında eğlenmek için de yine yaz sezonunu beklemek daha eğlenceli olacaktır.

Alaçatı’ya Neden Gidilir?

Alaçatı Ot Festivali ile adını daha da çok duyurmuş bir turistik cazibe merkezidir. Festival kapsamında Türkiye hatta dünyanın birçok yerinden insan gelir. Festivali yerinde yaşamak ve eğlenceye katılmak, birbirinden farklı ve lezzetli otlardan oluşan yemekleri yemek için bile gidilebilir. Ayrıca kabak çiçeği dolması ve damla sakızından yapılan reçelleri de yine lezzet arayanlar için oldukça dikkat çekicidir. Dondurmaları ise birbirinden farklı karışımlar ve isimler ile anılır bir hal almıştır. Sokak aralarında el yapımı Alaçatı kadınları tarafından yapılmış hediyelik figürler de bulabilirsiniz. Karşısında bulunan Yunan Adaları’na geçmek ve komşu toprakları da ziyaret etmek için güzel bir uğrak alanıdır. Bahar mevsiminde uyanan Alaçatı kurulan yerel pazarlarından alış veriş yapmak isteyenler için de oldukça güzel bir mekandır. Mutlaka gezilecekler listesine eklemelisiniz.

Bir önceki yazımız olan Balayı Tatili İçin Çiftlere Özel Öneriler başlıklı makalemizde Balayı, Balayı tatil önerleri ve Çiftlere özel balayı tatil önerileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap