1. Ana Sayfa
  2. Neler Yapılır?
  3. Geleneksel Alaçatı Festivalleri Nelerdir?
Trendlerdeki Yazı

Geleneksel Alaçatı Festivalleri Nelerdir?

Geleneksel Alaçatı Festivalleri Nelerdir?

İzmir ilinin bir beldesidir. Ege bölgesinde yer alan gözde ve turistlik bir merkezdir. Akdeniz iklimini sevmeyenlerin tatil için tercih ettikleri başlıca yerlerden biridir. Alaçatı’nın rüzgârı bol, suyu soğuk ve tuz oranı daha düşüktür. Gezmeye başladığınızda sizleri büyüleyen rengârenk evler ve neşe dolu sokaklarıyla yerli ve yabancıların vazgeçilmez tatil mekânlarından biri olmayı başarmıştır. Bu kadar gözde bir beldenin alaçatı festivalleri nelerdir? alaçatı tatil beldesi olduğu için festivalleri dur durak bilmez.

Geleneksel Alaçatı Ot Festivali

Ürettikleri ege otlarını dünya ve Türkiye’ye tanıtan festival binlerce ziyaretçi akınına uğramaktadır. Festivalde renkli masalar hazırlanıyor, festivale katılanlar için yarışmalar yapılıyor. Otlar ile lezzetlendirilen yemekler ziyaretçilerle buluşturuluyor. Bu festivalde en çok öne çıkan otlar ise şevketibostan, turpotu, deniz börülcesi ve bunun gibi onlarca ot ziyaretçiler ile buluşturuluyor. Festivalin son günlerinde ise, Alaçatı Amfi Tiyatro’da en yemek yarışmaları düzenlenip tanıtılan otlar sunuluyor. Ot festivali her nisan ayında düzenlenmektedir.

Alaçatı Fishing

Profesyonel ekip çalışmasıyla Avrupa’nın en gözde ve en büyük açık deniz balıkçılık turnuvasıdır. 2007 yılından beri alaçatı da en çok ilgi gören ve ziyaretçi toplayan diğer gözde festivallerden biri alaçatı fishing festivalidir. Türk denizcilerinin açık denizlerde ne kadar iyi olduklarını göstermek adına düzenlenmiş bir festivaldir. Festivale katılanlar açık denizlerde binlerce canlıyla tanışma fırsatı buluyor. Alaçatı fishing festivali her yılın ekim ayında gerçekleşmektedir.

Alaçatı Sörf Şenliği

Alaçatı denizinin vazgeçilmez yaz eğlencelerinden biri olan sörf, yerli ve yabancı ziyaretçilerin eğlence ve adrenalin merkezi haline geliyor. Bu festival süresince ister deneyimli olan hocalardan ders alın isterseniz eğlence için katılım sağlayabilirsiniz. Her yıl mayıs- ekim ayları boyunca windsurf severlerin akınına uğruyor.

Uçurtma Festivali

Gökyüzünde görsel şölen oluşturan uçurtma festivali ise birçok ziyaretçinin ilgi odağı olmayı başarıyor. Alaçatı belediyesi tarafından 2 gün boyunca uçurtma festivali için ücretsiz otobüs seferleri ile ziyaretçilere kolaylık sağlıyor. Bu uçurtma şölenine renk katmak için 2 gün boyunca aralıksız müzik açılıp, stantlar kuruluyor. Stantlarda yöresel yiyecekler, hediyelik eşyalar ziyaretçiler ile buluşturuluyor.

Bir önceki yazımız olan Alaçatı Manzaraları Ve Resim Çekebileceğiniz Yerler başlıklı makalemizde Alaçatı Manzaraları, Alaçatı Resim Çekilecek Yerler ve Alaçatı Resimleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap