İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Neler Yapılır?
  3. Sakız Adası, Sakız Adasına Nasıl Gidilir?

Sakız Adası, Sakız Adasına Nasıl Gidilir?

Sakız Adası, Sakız Adasına Nasıl Gidilir?

Yunanistan’ın en büyük 5. adası olan Sakız Adası, İzmir hemen yamacında yer alıyor.  Birbirinden güzel ve bir o kadar da bakir koyları orta çağ kasabalarını andıran bu adanın pırıl pırıl bir denizi bulunuyor. Deniz ürünleri konusunda oldukça başarılı ürünler çıkaran bu adayı kesinlikle tatil planınız içerisine dahil etmelisiniz. Bu yazımız içerisinde Sakız Adasına nasıl gidilir sorusuna yanıt vermeye çalışacağız.

Sakız Adası Hakkında Bilgiler

Sakız Adası, Sakız Adasına Nasıl Gidilir?
Sakız Adası, Sakız Adasına Nasıl Gidilir?

Helen Cumhuriyeti olarak da bilinen Sakın Adası, Yunanistan’ın en büyük 5. adasıdır.  İçerisinde barındırdığı sakız ağaçlarından dolayı bu ismi alan adanın 60,000 nüfusu bulunmaktadır. Oldukça büyük ada içerisinde günümüzde dahi keşfedilmeyi bekleyen birçok koyu, volkanik dağları, gizemli bahçeleri bulunmaktadır.

Bölgede resmi olarak Yunanca konuşuluyor. Turizm konusunda oldukça büyük bir popülerliğe sahip olan Sakız Adasında para birimi olarak Euro kullanılıyor. Türkçe, İngilizce ve Almanca dillerinin de yaygın olarak konuşulduğu Adada Türkiye ile aynı saat dilimi kullanılıyor. Adayı gezip görmek isteyen kişilerin ya Schengen ya da Yunan Adaları Kapılar Vizesi sahibi olmanız gerekiyor. Türkiye’nin hemen dibinde yer alan adaya gitmek için maalesef vize almak zorunda kalıyoruz.

Sakız Adasına Ulaşım

Sakız Adası’nı ziyaret etmek isteyen birçok kişi, adaya ulaşımın nasıl olduğu konusunda da bilgi edinmek istediklerini görüyoruz. Hava yolu ile Sakız Adası’na ulaşmak isteyen kişiler bu işlemi maalesef ülkemizde yürütemiyor. Atina’da bulunan Yunan Havayollarından bilet satın alarak uçakla oldukça kolay bir şekilde Sakız Adası’na ulaşabilirler. Atina – Sakız Adası arasındaki ulaşım 50 dakika sürmektedir. Havalimanından Ada merkezine ulaşmak için 3 km mesafe kat etmeniz gerekiyor.

Türkiye’den, Çeşme üzerinden oldukça kolay bir şekilde feribotla Sakız Adası’na ulaşım sağlayabilirsiniz. Feribot ile yapılan sefer ortalama olarak 30 dakika sürmektedir. Çeşme merkezde yer alan feribot firmaları sizleri oldukça kolay bir şekilde karşıya götürebilmektedir. 0-6 yaş arası ücretsiz olurken yetişkin ve öğrenciler için gidiş – dönüş 25 Euro ücret alınmaktadır. Araç ve otobüsler için bu ücret oldukça yükselmektedir. Feribot haricinde Türkiye’den Sakız Adası’na herhangi bir geçiş türü bulunmamaktadır.

Bir önceki yazımız olan Alaçatı Delikli Koy başlıklı makalemizde Alaçatı Delikli Koy, Alaçatı Delikli Koy Nerede ve Alaçatı Delikli Koy Ulaşım hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap